Smartfony giganta z Cupertino odniosły niebywały sukces. Spora w tym zasługa genialnego marketingu i samej postaci Steve'a Jobsa – założyciela Apple. Nie można jednak powiedzieć, że popularność tych urządzeń wynika wyłącznie z przemyślanej strategii. To po prostu dobre produkty, które zachwycają fantastyczną jakością wykonania, wspaniałym wzornictwem i systemem operacyjnym, który przez wiele lat pozostawiał konkurencyjne platformy daleko w tyle. Zdaniem wielu użytkowników, to właśnie system iOS jest najmocniejszą stroną iPhonów. Userzy cenią jego stabilność, integrację z innymi rozwiązaniami Apple i intuicyjną obsługę. Warto jednak wiedzieć, że ta wspaniała platforma skrywa też wiele mniej oczywistych funkcji.

Pomocne funkcje w iPhonie

Zacznijmy od zrzutów ekranu. Nie każdy wie, że iPhone umożliwia wykonanie screenshota całej strony internetowej. Żeby to zrobić, wystarczy wybrać opcję edycji zrzutu i tam tapnąć przycisk Cała strona.

Kolejna przydatna funkcja to powrót wstecz o kilka pozycji. Żeby wrócić do poprzedniego ekranu w poszczególnych aplikacjach, wystarczy wykonać gest przesunięcia od lewej krawędzi wyświetlacza do środka lub tapnąć przycisk znajdujący się w lewym górnym rogu ekranu. Nie jest to metoda idealna, bo pozwala cofnąć się zaledwie o jedną pozycję, więc gdy użytkownik chce szybko cofnąć kilka kart, musi nieco nadwyrężyć kciuk. Można jednak zrobić to prościej. Wystarczy przytrzymać przez kilka sekund wspomniany wyżej przycisk. Rozwinie się wówczas menu kontekstowe, z którego można wybrać docelowe miejsce powrotu.

Nie można nie wspomnieć, że na ekranie iPhona da się umieścić dodatkowy przycisk szybkiego dostępu, nazywany AssistiveTouch. Użytkownik może przypisać mu jedną z wielu funkcji, jak choćby przejście do Centrum powiadomień, Centrum sterowania lub do Siri.

Lubisz porządek na ekranie głównym? Zatem na pewno spodoba ci się funkcja ukrycia ikon rzadko używanych aplikacji. Chcąc ukryć którąś z apek, wystarczy dłużej przytrzymać palec na jej ikonie. Pojawi się menu kontekstowe, w którym należy tapnąć pozycję Usuń aplikację, a następnie – Usuń z ekranu początkowego.

Kilka ciekawych funkcji kryje też aplikacja aparatu. Nie każdy o tym wie, ale żeby zeskanować kod QR, nie trzeba instalować dodatkowych aplikacji. Wystarczy tylko skierować obiektyw na kod, który ma być rozszyfrowany.

Co jeszcze potrafi Twój iPhone

To jeszcze nie wszystko, co potrafi iPhone. Ekrany tych smartfonów doskonale radzą sobie z wykrywaniem nacisku kilku palców. Producent wykorzystał to, implementując kilka przydatnych funkcji. Gesty wykonywane trzema palcami mogą cofnąć ostatnio wprowadzony fragment tekstu (pociągnięcie w lewo), skopiować, wyciąć i wkleić tekst (tapnięcie trzema palcami w ekran), ponowić ostatni fragment tekstu (pociągnięcie w prawo) oraz skopiować i wkleić tekst albo zdjęcie ( złączenie trzech palców na ekranie inicjuje kopiowanie, a rozłączenie trzech palców pozwala wkleić skopiowany obszar).