Programiści często umieszczają w swoich dziełach cały zestaw nieoczywistych funkcji, o istnieniu których większość użytkowników nie ma pojęcia. Nie inaczej jest z wyszukiwarką Google. Wpisując odpowiednią frazę w polu wyszukiwania, można wywołać naprawdę ciekawe i przydatne dodatki.

Pomocne funkcje w Google

Zaczynamy od funkcji, które mogą się przydać w pracy i w wielu innych codziennych zastosowaniach.

  • Konwerter miar i walut. Aby przeliczyć mile na kilometry, funty na kilogramy, dolary na złotówki lub złotówki na jeny, większość osób instaluje dedykowane do tego celu programy lub poprzez wpisanie odpowiedniego adresu – wywołuje aplikacje webowe. Można jednak zrobić to w prostszy sposób. wystarczy wpisać właściwą frazę w polu wyszukiwania, np. „3500 funtów ile to kilogramów” albo „3000 USD ile to ZŁ”.
  • Selektor kolorów. Tę funkcję doceni każdy, kto na co dzień lub tylko okazjonalnie pracuje z grafiką komputerową. Po wpisaniu frazy „color picker” w polu wyszukiwania, wywołany zostanie selektor kolorów, pozwalający sprawdzić, jak prezentują się zapisy i kody określonych barw w paletach HEX, CMYK, RGB, HSL i HSV.
  • Wyszukiwanie w określonej domenie. Chcąc znaleźć określone akty prawne i inne informacje publiczne, najlepiej szukać na stronach rządowych. Nie trzeba jednak „przecedzać” dziesiątek, setek lub tysięcy wyników. Wystarczy wpisać polecenie strona: domena fraza, np. strona:.gov podwyżka stóp procentowych. Google wyszuka informacje jedynie w obszarze stron z domeną .gov.

Funkcje, których nie znaliście w Google

Czas na kilka funkcji, które nie są tak przydatne, ale z całą pewnością wzbudzą niemałe zainteresowanie.

  • Pac-man. Specjalna wersja kultowej gry jest obecna w wyszukiwarce Google! Wystarczy wpisać polecenie „pac-man”.
  • Rzut monetą. Coś dla osób niezdecydowanych. Jeżeli chcesz ułatwić sobie podjęcie decyzji (a właściwie – zdać się na ślepy los), nie musisz szukać monety, zwłaszcza że w dobie płatności elektronicznych może okazać się to sporym wyzwaniem. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarce polecenie „rzut monetą”.
  • Rzut kostką. Ostatnią ukrytą funkcję na naszej liście dedykujemy miłośnikom rozgrywek RPG. Po wpisaniu frazy „rzut kostką”, użytkownik może skorzystać z całkowicie funkcjonalnego narzędzia. Google umożliwia ustawienie wszystkich kluczowych parametrów rzutu, jak choćby modyfikatora dodającego określoną wartość czy liczby ścian kostki.