reklama
Artykuł sponsorowany

Bon nauczycielski na laptopa - wybór sprzętu dostosowanego do potrzeb

redakcja | 10.10.2023 12:05

Celem wprowadzenia bonu nauczycielskiego na laptopa jest zachęcenie i ułatwienie nauczycielom zakupu nowego sprzętu komputerowego. Istotne jest zatem, aby dokładnie wiedzieć, na czym ten program polega, kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach. Równie ważne jest, aby wiedzieć, czym się kierować przy zakupie konkretnego laptopa. Wszystko po to, aby mieć pewność, że spełni ona swoje zadanie.

| fot. whitepress.com
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje
reklama

Na czym polega bon nauczycielski na laptopa?

Bon nauczycielski wprowadzony został przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Program polega na dofinansowaniu zakupu nowego sprzętu komputerowego przez nauczycieli. Wartość takiego bonu wynosi 2500 zł. Z dofinansowania skorzystać mogą nauczyciele i inni pracownicy pedagogiczni, którzy pozostawali w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r., zarówno w publicznych, jak i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Zgodnie z przyjętymi przepisami bon nauczycielski przyznawany będzie raz na 5 lat. Co ważne, nauczyciel w ramach bonu będzie mógł zakupić komputer o wartości większej niż 2500 zł. W takim jednak przypadku pozostałą kwotę będzie musiał dopłacić z własnej kieszeni.

Jaki laptop dla nauczyciela?

Bon dla nauczyciela daje możliwość zakupu nowego laptopa do pracy. Ważne jednak, aby wybór konkretnego modelu nie był przypadkowy. Przede wszystkim powinien być to komputer wydajny. W codziennej pracy nauczyciel wykorzystuje laptop do różnych celów. Mowa tu choćby o przeglądaniu sieci, tworzeniu i edycji różnych dokumentów, czy prowadzeniu prezentacji multimedialnych. Dlatego tylko odpowiednio wydajny komputer zapewni komfortową i bezstresową pracę. Istotne jest zatem, aby laptop wyposażony był w mocy procesor, który umożliwi wielozadaniową pracę. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup modelu z 8 rdzeniami i z taktowaniem przynajmniej na poziomie 2,5 GHz. Laptop musi być także szybki. Dlatego warto postawić na komputer z co najmniej 8 GB pamięci RAM. Nie mniej ważna jest również przestrzeń dyskowa. Idealnie sprawdzi się dysk SSD, który zapewnia bardzo szybkie ładowanie plików i programów. Koniecznie wspomnieć trzeba jeszcze o ekranie komputera. Pamiętać trzeba, że nauczyciel codziennie przed ekranem laptopa spędza wiele godzin. Istotne jest zatem, aby taka praca nie nadwyrężała oczu. Dlatego warto kupić laptop z wysokiej jakości ekranem i o dużej rozdzielczości. Dobrym rozwiązaniem będzie ekran z matową powłoką. Wyeliminuje to problem refleksów świetlnych. Jeśli zaś chodzi o wielkość wyświetlacza, to na pewno dobrze sprawdzi się model z rozmiarem ekranu 15,6 cala.

O czym jeszcze pamiętać wybierając laptop dla nauczyciela?

Laptop dla nauczyciela powinien być mobilny. Często bowiem będzie przenoszony nie tylko z klasy do klasy, ale także ze szkoły do domu. Dlatego komputer nie powinien być zbyt duży, a tym samym ciężki. Bardzo ważna pod tym względem jest także solidność konstrukcji. Innymi słowy, laptop powinien być odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Wspomnieć trzeba jeszcze o baterii. Warto postawić na taki model komputera, którego bateria pozwoli na pracę przynajmniej przez jeden dzień na jednym ładowaniu. Poza tym komputer powinien być wyposażony w łączność Wi-Fi i Bluetooth, a także w port USB, HDMI i w czytnik pamięci SD. Wszystkie te elementy pozwolą na sprawną pracę każdego dnia w szkole.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu