Już na pierwszy rzut oka łatwo odróżnisz myszkę gamingową od biurowej. Kontrolery stosowane w wirtualnych rozgrywkach charakteryzują się nowocześniejszym, bardziej futurystycznym designem, innym profilowaniem i większą liczbą przycisków. Jeżeli jednak myślisz, że urządzenia gamingowe nie wyróżniają się niczym innym, jesteś w ogromnym błędzie. W kontekście precyzji działania, mówimy tu o dwóch różnych światach, a ta cecha wynika bezpośrednio z konstrukcji myszki.
Najważniejsze parametry gamingowej myszki
Jakimi parametrami powinna charakteryzować się dobra myszka gamingowa? To w dużej mierze zależy od przeznaczenia kontrolera, czyli od rodzaju rozgrywki, w której zostanie użyty. Najistotniejsze cechy gamingowego „gryzonia” wymieniamy poniżej.
- Rozdzielczość – DPI, czyli liczba punktów na cal, to parametr oznaczający długość, jaką na ekranie pokona kursor po przesunięciu myszki o 1 cal. Im wyższa będzie ta wartość, tym krótsza będzie droga myszy, by wskaźnik mógł przesunąć się do określonego punktu. Co za tym idzie, rozdzielczość ma bezpośrednie przełożenie na precyzję. Rzecz w tym, że wysoka czułość nie jest potrzebna we wszystkich rozgrywkach. Najlepiej więc wybrać mysz, która umożliwia zmianę tego parametru.
- Rodzaj sensora – w myszkach gamingowych gracze mają do czynienia z dwoma rodzajami czujników: z optycznym i laserowym. Zasada ich działania jest właściwie identyczna. Oba emitują wiązkę światła, która pada na powierzchnię, po której porusza się kontroler. Odbity strumień ulega rozproszeniu i jest rejestrowany przez miniaturową kamerę. W dalszej kolejności, procesor sygnałowy oblicza przesunięcie i przekłada to na ruch kursora/postaci. W przypadku myszy optycznych, światło jest emitowane przez diodę LED. Mysz laserowa, jak wskazuje na to sama nazwa, emituje laserową wiązkę. Oba sensory charakteryzują się zbliżoną maksymalną rozdzielczością, ale pod względem precyzji działania, górą pozostaje czujnik laserowy. Czy to oznacza, że to jedyny słuszny wybór? Otóż, niekoniecznie. Do prawidłowego działania, laser potrzebuje idealnie gładkiej powierzchni. Poza tym, w przypadku oderwania kontrolera od podkładki, postać może całkowicie stracić orientację. Modele optyczne są bardzo dobrym wyborem dla początkujących graczy. Ze wszystkich dobrodziejstw technologii laserowej skorzystają natomiast dopiero doświadczeni gamerzy, chociaż warto podkreślić, że także oni często wybierają warianty wykorzystujące diodę LED.
- Dodatkowe przyciski – liczba programowalnych przycisków funkcyjnych powinna być dobrana pod kątem rodzaju rozgrywki. Ta cecha ma więc w dużej mierze charakter indywidualny. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest responsywność przycisków i ich wytrzymałość (każdy dobry producent podaje, ile kliknięć wytrzymają przełączniki).
- Profilowanie – kształt myszki, wymuszający określony rodzaj chwytu, także jest kwestią mocno indywidualną. Najczęściej spotykany jest profil wymuszający chwyt palm grip, w którym gracz opiera całą dłoń na kontrolerze, a kciuk układa po lewej stronie.
Jaką myszkę gamingową wybrać?
Rynek akcesoriów gamingowych jest niezwykle rozbudowany. Na jaką bezprzewodową myszkę do gier warto się zdecydować? Specjalnie dla naszych Czytelników wybraliśmy kilka interesujących propozycji.
- SteelSeries Aerox 5 Wireless. Zaczynamy od prawdziwego gamingowego potwora. SteelSeries Aerox 5 Wireless to urządzenie zoptymalizowane pod kątem możliwie najszybszych przesunięć. Ma niezwykle dokładny sensor optyczny TrueMove Air o rozdzielczości do 18000 DPI i 7 programowalnych przycisków.
- Logitech Pro Wireless. Kolejny na naszej liście jest jeden z najbardziej cenionych kontrolerów. Myszka Logitech Pro Wireless jest wyposażona w rewelacyjny sensor HERO 16K, którego rozdzielczość dochodzi do 25600 DPI.
- Razer Basilisk X Hyperspeed. System Hyperspeed jest reklamowany jako najszybsza technologia bezprzewodowa. Rzeczywiście, o opóźnieniach nie ma mowy, a sama precyzja działania nie pozostawia nic do życzenia. Sensor optyczny Razer 5G i 6 programowalnych przycisków to zestaw, który zadowoli każdego gracza.