Obecnie, rynek smartfonów jest ograniczony do dwóch platform mobilnych – iOS i Android. Obie udostępniają swoim użytkownikom oficjalne repozytoria z niezliczonymi aplikacjami (App Store i Google Play) i to właśnie tam należy szukać najnowszych wersji zainstalowanych programów. Przestrzegamy przed pobieraniem plików aktualizacyjnych z nieznanych źródeł. Nawet jeżeli umożliwiająca ich pobranie strona wygląda wiarygodnie, nie można wykluczyć, że pod pozorem oficjalnych apek kryje się szkodliwe oprogramowanie, mogące wykradać wrażliwe dane. Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej zablokować możliwość instalacji plików z nieznanych źródeł w ustawieniach smartfona.
Gdzie znaleźć aktualizacje aplikacji na iOS?
Zacznijmy od aktualizacji aplikacji w smartfonach z logo nadgryzionego jabłka. System iOS ma domyślnie włączoną funkcję automatycznego aktualizowania apek pobranych z App Store. Jeżeli jednak wolisz sam decydować o tym, które programy chcesz uaktualnić, nie sprawi ci to większego problemu. Żeby pobrać i zainstalować aktualizacje, postępuj według następujących kroków:
- otwórz repozytorium App Store,
- tapnij ikonę profilu, która znajduje się w górnej części ekranu,
- przewiń menu na dół, żeby wyświetlić listę aplikacji oczekujących na aktualizację,
- możesz zaktualizować wszystkie pozycje lub tylko poszczególne (przycisk znajduje się przy każdej aplikacji).
Gdzie znaleźć aktualizacje aplikacji na Androidzie?
Tak samo łatwo przedstawia się procedura uaktualnienia apek w systemie sygnowanym przez Google. Także Android oferuje opcje automatycznej i ręcznej aktualizacji. Żeby samodzielnie pobrać najnowsze wersje poszczególnych programów, postępuj według następujących kroków:
- otwórz repozytorium Google Play,
- tapnij ikonę profilu znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu,
- wybierz pozycję Zarządzaj aplikacjami i urządzeniem,
- przy programach, dla których dostępne są nowe wersje, widnieje etykieta Dostępna aktualizacja,
- tapnij przycisk Zaktualizuj, a system automatycznie pobierze i zainstaluje najnowszą wersję.