Małe tablice rejestracyjne

redakcja | 04.10.2022 08:08 Kategorie: Tablice rejestracyjne

Małe tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w Polsce (połowa 2018 roku) na potrzebę użytkowników aut zaprojektowanych dla innych przepisów niż unormowane europejskie. Mamy na myśli przede wszystkim auta importowane z USA i Japonii,  tam używane są małe tablice i nasze duże nie pasują swoimi wymiarami w fabryczne wnęki produkowane na te rynki.  

Do tej pory właściciele aut z USA i Japonii zaginali tablice rejestracyjne, żeby dokręcić je w małej wnęce lub stosowali niefabryczny sposób montażu. Metody takie były awaryjne, źle wyglądały, a tablice po prostu bardzo często były gubione. 

Samochody na ulicy w Nowym Jorku, ilustracja do artykułu o małych tablicach dla samochodów z USA i Japonii
Samochody na ulicy w Nowym Jorku, ilustracja do artykułu o małych tablicach dla samochodów z USA i Japonii | rawf8
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Zobacz, jakie są wymiary tablic rejestracyjnych w osobnym artykule, gdzie pokażemy Ci wymiary dużych i małych tablic. Tablice małe mają wymiar 30,5 cm na 11,4 cm, czyli są krótsze od normalnych tablic o 21,5 cm.

Czy we wnęcę na dużą tablicę rejestracyjną, można założyć małą tablicę?

Nie, małe tablice nie są dla każdego! Małe tablice rejestracyjne możesz zamontować wyłącznie do samochodów, w których fabryczna wnęka nie mieści dużych normalnych tablic rejestracyjnych.

Auta posiadające małą tablicę rejestracyjną, które posiadają wnękę na normalną tablicę, nie przejdą badania technicznego.

Wyprzedzamy pytania,  małych tablic rejestracyjnych nie możesz montować do motocykli, ciągników rolniczych i pojazdów innych, przewidział to ustawodawca.

Czy do małych tablic mogę otrzymać trzecią tablicę rejestracyjną?

Jeżeli potrzebujesz trzeciej tablicy do swojego samochodu (bagażnik rowerowy, przyczepa) tak samo jak w przypadku normalnych tablic, możesz składać wniosek o wydanie trzeciej tablicy.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu
reklama