Żółte tablice rejestracyjne, czyli tablice dla aut zabytkowych

redakcja | 04.10.2022 08:08 Kategorie: Tablice rejestracyjne

Sprawdź, jakie wymagania musi spełniać pojazd zabytkowy, żeby dostać żółte tablice rejestracyjne. Przeczytaj również, jakie korzyści i obowiązki wiążą się z posiadaniem żółtych blach. Przedstawiamy plusy i minusy posiadania żółtych tablic rejestracyjnych.

Old timery, ilustracja do artykułu o żółtych tablicach
Old timery, ilustracja do artykułu o żółtych tablicach | duallogic
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Potocznie nazywane żółte tablice, stosuje się do oznaczania samochodów zabytkowych. Samochód zabytkowy w myśl ustawodawcy:

  • ma więcej niż 30 lat (choć są od tego wyjątki),
  • nie jest produkowany od 15 lat,
  • posiada większość części oryginalnych (75%).

Odstępstwo od reguły wieku jest możliwe, jeżeli samochód jest. unikatowy, gdzie końcowa decyzja pozostaje w gestii wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Musicie pamiętać, że status pojazdu zabytkowego może otrzymać nie tylko samochód, a o żółte blachy możecie się starać dla motocykla lub motoroweru.

Co daje posiadanie żółtych tablic rejestracyjnych?

Wiele specjalistów w artykułach na temat żółtych tablic rejestracyjnych podkreśla, że zaletą tego statusu jest możliwość płacenie w wybrane miesiące OC lub pominięcie okresowych przeglądów. My chcemy podać naprawdę ważną zaletą, która przyda nam się w przypadku bardzo drogich egzemplarzy starych aut. Jeśli nie mamy wyrobionych żółtych blach, to ubezpieczyciel może wycenić koszty szkody na bazie swoich tabel deprecjacji, co w przypadku samochodów zabytkowych jest wręcz niedopuszczalne. 

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu