Co to jest jazda na suwak?

redakcja | 04.10.2022 08:08 Kategorie: Prawo jazdy
Suwak, ilustracja do artykułu o jeździe na suwak
Suwak, ilustracja do artykułu o jeździe na suwak | Envato, autor Vladdeep
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Jazda na suwak, na szczęście, jest już obowiązkowa w Polsce od 6 grudnia 2019 r. Przepis ją regulujący wszedł w życie i znaleźć go możecie kodeksie drogowym. Nie jesteśmy pierwszym europejskim krajem, który wprowadził ten rozpowszsechniony przez amerykanów sposób rozłaodywania korków w przypadku zanikającego pasa.

Jazda na suwak przydaje się szczególnie przy wszystkich przewężeniach ulic, a jak sami wiecie, w takich momentach tworzy się największy korek.

Co to jest jazda na suwak?

W chwili  gdy droga dwupasmowa zwęża się w jeden pas, samochód poruszający się pasem niezanikającym,  musi wpuścić jeden pojazd z pasa, który się kończy.  Taki sam manewr wykonuje każdy kolejny kierowca na pasie niezanikającym.

W przypadku drogi trzypasmowej, która zanika do jednego pasa, każdy kierowca jadący pasem niezanikającym musi  wpuścić naprzemiennie dwa auta, z pierwszeństwem dla pasa z prawej strony. 

Kiedy nie obowiązuje jazda na suwak?

Poniżej przedstawiamy Wam kilka przykładów kiedy jazda na suwak nie obowiązuje, a kierowcy mogą próbować ją wymuszać:

  • Przepis dotyczy tylko i wyłącznie korków, a nie jazdy gdzie zwalniasz ze 100 km do 90 km.
  • Kiedy włączasz się do ruchu i korzystasz z pasa rozbiegowego, taki pas nie można traktować jako pas kończący się w przypadku przepisu i obowiązku jazdy na suwak.
  • Kiedy zakorkowany jest tylko jeden pas z kilku, wtedy niestety musisz czekać na swoją kolej, nie obowiązuje wtedy zasada na suwak.
  • Daleko przed końcem pasa zanikającego, samochód otrzymuje pierwszeństwo na pasie zanikającym tylko wtedy, kiedy jest na jego końcu, a nie przykładowo 100 metrów przed końcem.
  • Na koniec absurdalne, ale często widziane łamanie przepisów. Zasada nie obowiązuje kiedy jesteś na pasie z nakazem skrętu w prawo lub z nakazem skrętu w lewo.
Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu
reklama