Co zrobić ze starym i zużytym akumulatorem?

redakcja | 04.10.2022 08:08 Kategorie: Ekologia

Zużytego akumulatora samochodowego, podobnie jak i akumulatora motocyklowego lub każdej innej baterii, którą używamy w domy, nie można wyrzucić do kosza. 

Akumulator, ilustracja do artykułu o zużytym akumulatorze samochodowym, motocyklowym
Akumulator, ilustracja do artykułu o zużytym akumulatorze samochodowym, motocyklowym | maxxyustas
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

W zależności od technologii akumulatory lub baterie zawierają całą masę ołowiu, kwasu siarkowego lub innych pierwiastków bardzo szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Nie będziemy zagłębiać się, jakie to niesie skutki, ale są duże i gdy tylko Twój akumulator wymaga wymiany, nie wyrzucaj go na zwykły śmietnik lub nie przechowuj w garażu. Pozbądź się akumulatora w miejscach, które przedstawiamy poniżej, uratujesz dzięki temu środowisko i pozwolisz odzyskać z niego, choć niebezpieczne, to bardzo potrzebne surowce. 

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Masz kilka możliwości, które przewiduje ustawodawca i firmy zajmujące się obrotem akumulatorów:

  • Oddaj stary akumulator sprzedawcy. Każdy sprzedawca obracający akumulatorami ma obowiązek odebrać od Ciebie stary akumulator i oddać go do utylizacji.
  • Oddaj zużyty akumulator do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
  • Oddaj akumulator na auto złom.

Pamiętaj, że za zutylizowanie zużytego akumulatora nie trzeba płacić, a oddając go do sprzedawcy, kiedy kupujesz nowy, zaoszczędzasz na kaucji, której stawka aktualnie wynosi trzydzieści złotych.

Oddając akumulator na złom, zyzkasz jakieś 10 - 15 złotych. Oddając akumulator do PSZOK (taki punkt znajdziesz w każdej gminie) robisz to za darmo, za utylizację akumulatorów nie płacimy

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu