UTO Deskorolki

Rodzaje deskorolek

Deskorolki można klasyfikować bardzo różnie, najłatwiej odróżnić je od siebie ze względu na kształt, wielkość kółek (związana jest z tym wysokość trucków), przeznaczenie oraz sposób napędu. Na podstawie tych zmiennych producenci dzielą głównie deskorolki jak poniżej. 

Skate skaczący na deskorolce, ilustracja do artykułu o rodzajach deskorolek
(Skate skaczący na deskorolce, ilustracja do artykułu o rodzajach deskorolek : oneinchpunchphotos)

Typy deskorolek

Najczęściej spotkasz się z klasyfikacją jak poniżej:

  • deskorolki klasyczne;
  • cruisery;
  • fiszki (Penny board), zaliczane przez większość eskeprtów do cruiserów, a dokładniej krótkich cruiser-ów;
  • longboardy;
  • deskorolki terenowe;
  • waveboardy;
  • deskorolki elektryczne;
  • deskorolki spalinowe.

Zobacz poniżej krótki ops najpopularniejszych w Polsce typów deskorolek. 

Klasyczna deskorolka

Od lat najpopularniejszy model deskorolki, gdzie w kształcie deskorolki możemy wyróżnić wyraźnie przód (nose) i tył (tail), metalowe trucki oraz papier ścierny na decku.

Klasyczna deskorolka zazwyczaj jest wykonana ze specjalnej 7-warstwowej sklejki klonowej z powłoką poliuretanową zapewniającą gładkość i trwałość. Siedem warstw sklejki tak się utarło w świadomości skaterów, że nawet najlepsza 8-warstwowa deska może być uważana jako gorsza. Trucki w klasycznej deskorolce mocowane są od spodu deski za pomocą śrub, które slangowe nazywane są montażówkami. 

Kiedy zakładamy twardsze kółka, klasyczna deskorolka znakomicie nadaje się na skatepark i do  robienia trików, kiedy zakładamy miększe kółka, deskorolka klasyczna znakomicie nadaje się do jazdy po mieście w celu przemieszczania się. Przyjmuje się, że szerokość klasycznej deskorolki powinna zawierać się w przedziale 7 to 10.5 cali (18 to 27 cm), a długość około 28 and 33 cali (71 and 84 cm).  

dziewczyna pozująca z klasyczną deskorolkąRacool-Studio | dziewczyna pozująca z klasyczną deskorolką

Deskorolka cruiser

Deskorolki tylko cruiser przeznaczone są do przemieszczania się po mieście. Chociaż kształtem, budową i wielkością zbliżone są do klasycznych deskorolek to mają większe i miększe koła oraz miększe gumki w truckach. Miększe i większe koła pozwalają na niwelowane nierówności chodników. Miękkie trucki pozwalają z łatwością omijać ludzi na chodnikach. 

Deska typu cuiserstevanovicigor | Deska typu cuiser 

Specyficznym rodzajem cruisera jest fiszka (penny board).

Fiszka (Penny board)

Fiszka została wymyślona przez Ben Mackay i produkowana od 2010 przez australijską firmę Penny Skateboards. Deck fiszki zrobiony jest z plastyku, kółka są typu cruiser o twardości 83A, która najlepiej nadaje się do przemieszczania w mieście (dużo miększe niż koła na skatepark). 

Plastykowa fiszkadolgachov | Plastykowa fiszka

Zobacz osobny artykuł: co to jest fiszka? oraz kategorię fiszki w naszej porównywarce. 

Waveboardy

Również znane jako caster board,  two-wheeled (dwukołowe deskorolki), J-board  lub RipStik.

 Kobieta jeżdżąca na waveboardtwenty20photos | Kobieta jeżdżąca na waveboard

Każdy z powyższych typów deskorolek można dostosować i zmodyfikować do swojego stylu jazdy. Robi się to doborem kółek, doborem traków, regulacją traków, doborem łożysk lub dodaniem  podkładek pod tracki. Musisz jednak zdobyć trochę doświadczenie i przejeździć sporo kilometrów, żeby znaleźć swoją najidealniejszą deskorolkę. 

Grzegorz Chruścielewski

Redaktor naczelny, pasjonat motoryzacji, podróżnik. Uwielbia silniki spalinowe i zapach benzyny, ale z zainteresowaniem przygląda się rozwojowi samochodów elektrycznych. Własnym camperem przemierza najdalsze zakątki świata łącząc pasję do podróży z motoryzacją.

Nie przegap