Odcinkowy pomiar prędkości

redakcja | 04.10.2022 08:08 Kategorie: Porady motoryzacyjne

Wygląda na to, że odcinkowe pomiary prędkości (OPP) na dobre zagościły w Polsce i Europie. Przeczytaj, jak działają, bo łatwo można się zapomnieć i dostać bardzo wysoki mandat. 

Zegary samochodowe, ilustracja do artykułu o odcinkowym pomiarze prędkości
Zegary samochodowe, ilustracja do artykułu o odcinkowym pomiarze prędkości | gargantiopa
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Co to jest odcinkowy pomiar prędkości? 

Odcinkowy pomiar prędkości ma za zadanie ograniczać prędkość na długich odcinkach drogowych. Ogranicza prędkość oczywiście tym, że na podstawie danych z niego, kierowcy karani są odpowiednimi mandatami. 

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Działania odcinkowego pomiaru prędkości jest bardzo proste, zamiast mierzyć prędkość punktowo, mierzy się średnią prędkość samochodu na danym odcinku. Mierzone odcinki mogą mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Jest to więc bardzo skuteczna metoda ograniczenia prędkości i uspokojenia ruchu, bo którzy nie chcą otrzymać mandatu, muszą zachowywać dozwoloną prędkość przez cała długość pomiaru, a nie tylko kilkaset metrów przed i za fotoradarem. 

W momencie pisania artykułu odcinkowe pomiary prędkości są zainstalowane już i działają na  między innymi drogach: A1, DK 94, DK 19, DK 82, DK 60, DK 2 oraz DK 3. Władze zapowiadają pomiary na coraz większej ilości autostrad i dróg krajowych. Najgłośniej chyba wśród kierowców odbija się wyczekiwane uruchomienie odcinkowego pomiaru prędkości na drodze S8.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu