Kto ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów?

redakcja | 04.10.2022 08:08 Kategorie: Prawo jazdy

Generalnie aktualne przepisy odnośnie drogi dla rowerzystów chronią rowerzystów i mają znacząco zwiększyć bezpieczeństwo cyklistów. Pierwszeństwo na drodze dla rowerzystów nie jest jednak łatwym tematem i budzi wiele kontrowersji.

Ścieżka rowerowa, ilustracja do artykułu o pierwszeństwie na przejazdach rowerowych
Ścieżka rowerowa, ilustracja do artykułu o pierwszeństwie na przejazdach rowerowych | twenty20photos
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Na temat pierwszeństwa mówi głównie Art. 27. - [Obowiązki kierującego pojazdem wobec rowerzystów] - Prawo o ruchu drogowym.

Zachowanie kierującego przed i na przejeździe dla rowerzystów

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

2. (uchylony)

3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Interpretacji tych przepisów może być w praktycznym życiu wiele, dlatego do kierowców i rowerzystów apelujemy o szczególną uwagę, rozsądek i ostrożność kiedy zbliżamy się do przejazdu dla rowerów.

Wypadki z rowerzystami przeważnie są tragiczne w skutkach.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu