Jaka karta graficzna - co oznaczają litery i cyfry przy nazwie karty graficznej?

Na kartach graficznych zawsze spotkamy się z różnego rodzaju oznaczeniami, które pomogą nam szybko określić, które z nich to najwydajniejsze modele od danego producenta. Karta graficzna GeForce od Nvidia jest przeznaczona do podstawowego użytkowania komputera stacjonarnego czy laptopa. Karty z serii Geforce GT mogą się sprawdzić w mniej wymagających grach komputerowych i nie są przeznaczone do profesjonalnych zastosowań od obróbki wideo, czy tworzenia grafiki komputerowej. Modele GTX i Geforce RTX, to karty przeznaczone do gamingu i mogą sprawdzić się podczas korzystania z zaawansowanych programów graficznych. Geforce RTX dodatkowo obsługuje takie technologie jak Ray Tracing, DLSS, a także techniki SI. Ponadto Nvidia stosuje takie oznaczenia jak Ti, czy SUPER które mówią nam o tym, że są to wydajniejsze modele.

U firmy AMD znajdziemy podobne oznaczenia, które pozwolą nam zdecydować jaką kartę graficzną wybrać do wymagających gier, czy do codziennego użytkowania umożliwiającą oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Karty graficzne mają również cyfry. W skrócie karta graficzna Radeon RX 6900 będzie nowsza od tej o numerze 5700, ale w przypadku różnicy takiej jak pomiędzy 6900, a 6800, wiemy, że pierwsza z nich jest mocniejsza od tej z niższą drugą cyfrą.

Na co zwracać uwagę wybierając kartę graficzną?

Karta graficzna musi być dopasowana do naszej płyty głównej https://www.sferis.pl/karty-graficzne-2889, a także do wielkości wnętrza naszej obudowy. Karta graficzna do komputera stacjonarnego musi być odpowiednio dopasowana do jego wymiarów. Ponadto przy zakupie karty graficznej warto również sprawdzić jaką mocą dysponuje zasilacz. Co więcej, należy również dokładnie sprawdzić ilość wejść, ponieważ do nowszych kart graficznych może być potrzebnych więcej wtyczek zasilania i pobierają one znacznie więcej mocy. Wybierając nowe podzespoły do komputerów stacjonarnych, zawsze należy brać pod uwagę, jaki zasilacz będzie w stanie stabilnie utrzymać pracę kart graficznych, czy procesorów. Długość karty jest również bardzo ważna podczas rozbudowy naszego sprzętu, ponieważ najnowsze modele mogą mieć nawet 30 cm, przez co możemy mieć problemy z zamontowanie ich wewnątrz naszej obudowy.

Do profesjonalnego użytku, lub do grania w najnowsze tytuły dla największej wydajności musimy decydować się na montowane osobno dedykowane karty graficzne. Warto jednak pamiętać, że kupując nowy komputer stacjonarny, czy laptop, kiedy nasz sprzęt będzie nam służył do podstawowego użytkowania, to dla korzystniejszej ceny dobrym rozwiązaniem może być zintegrowana karta graficzna.