Jak wybrać najlepszy mobilny bądź stacjonarny internet domowy?

Wybór najlepszego internetu nie jest wcale takim łatwym zadaniem, jakby się mogło wydawać. Przed odwiedzeniem salonów sprzedaży poszczególnych operatorów, warto dokładnie przeanalizować temat i ustalić kilka faktów. Sprawdź czy:

 • operator Twojej sieci komórkowej ma możliwość rozszerzenia usługi abonenckiej o internet mobilny lub stacjonarny - kupując w jednej firmie, na jednym rachunku możesz zaoszczędzić więcej niż Ci się wydaje,
 • jeśli uwielbiasz telewizję - sprawdź, czy w ofercie z telewizją nie możesz kupić w atrakcyjnej ofercie też internetu,
 • ustal zapotrzebowanie miesięczne na internet, tj. maksymalny transfer, jaki potrzebujesz. Jeśli używasz internetu sporadycznie, może wystarczający będzie pakiet w telefonie, z możliwością podłączenia do niego laptopa. Jeśli korzystasz dużo i często podróżujesz, lepszą opcją będzie internet mobilny bez limitu. Korzystasz tylko z internetu w domu? Postaw na tradycyjny router. Ustalenie limitu jest ważne, gdyż po jego przekroczeniu prędkość znacząco spada i utrudnia korzystanie z sieci. Jeśli jednak używasz go mało, a wykupisz duży pakiet, poniesiesz zbędne koszty,
 • popytaj sąsiadów i znajomych z jakich rozwiązań korzystają, sprawdź ich opinię i dowiedz się, czy są zadowoleni ze swojego rozwiązania - tym sposobem zyskasz pewność, że Twój wybór będzie tym właściwym,
 • część operatorów daje możliwość przetestowania internetu przez kilka dni - jeśli masz taką możliwość skorzystaj z niej i przekonaj się, jak u Ciebie się sprawdzi.

Jakie dane wziąć pod uwagę przy porównywaniu ofert?

Mając dane o dostępnych ofertach, warto wziąć pod uwagę nie tylko limit transferu i miesięczny koszt abonamentu. Ważne jest zweryfikowanie również innych kryteriów, a mianowicie:

 • ceny za prędkość internetu w zakresie poboru i wysyłania danych,
 • możliwości dokupienia innych usług - telefonu komórkowego, telewizji czy internetu w innej postaci,
 • stosowanych technologii - jakości oferowanego sprzętu np. czy otrzymany router ma funkcję Wi-Fi czy wymaga podłączenia pod kabel,
 • możliwości korzystania z dodatkowych usług np. serwisów takich jak HBO czy Netflix, przestrzeni w chmurze czy innych,
 • dodatkowych opłat nakładanych w procesie zawarcia, jak i rozwiązania umowy np. aktywacji umowy czy opłat związanych z ewentualnym serwisem,
 • czas zawarcia umowy i możliwości jej rozwiązania.

Co oferują najpopularniejsi dostawcy internetu?

Wśród najpopularniejszych dostawców internetu znajdują się firmy takie jak: UPC, T-Mobile, Vectra oraz T-Mobile. Oferty tych firm zostały zweryfikowane i przeanalizowane przez Teletropiciela. Która będzie idealna?

UPC oferuje internet światłowodowy 600 Mb/s w cenie 50,00 zł na miesiąc. Prędkość przesyłania to wspomniane już do 600 Mb/s, przy czym prędkość wysyłania wynosi do 30 Mb/s. W ofercie tej klient nie ma limitu danych, które może przesłać i pobrać. Dodatkowo zyskuje dostęp do TV na dobry początek składającego się z 32 kanałów oraz UPC TV Go. Umowa jest zawierana na 12 miesięcy, a klient może dokonać zamówienia telefonicznie, z gwarancją dostawy w ciągu 48 godzin. Plusem jest również możliwość skorzystania z instalacji, której koszt wynosi od 1 zł.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w T-Mobile. T-Mobile w zbliżonej cenie - 49,00 oferuje internet światłowodowy 300 Mb/s. Prędkość przesyłania to wspomniane już do 300 Mb/s, które jest niższe od poprzednika, ale nieco większa jest oferowana prędkość wysyłania która wynosi do 50 Mb/s. W ofercie tej klient również nie ma limitu danych, które może przesłać i pobrać, ale też nie zyskuje dostępu do dodatkowych elementów w postaci telewizji czy aplikacji. Umowa jest zawierana na okres 24 miesięcy, a klient może dokonać zamówienia telefonicznie, z gwarancją dostawy w ciągu 48 godzin. Plusem jest również możliwość skorzystania z instalacji, której koszt wynosi od 0 zł.

Nieco droższe oferty proponuje Vectra i Orange. Vectra w cenie 59,99 oferuje internet światłowodowy 600 Mb/s w zakresie prędkości pobierania i 60 Mb/s w zakresie prędkości wysyłania. W ofercie tej klient nie ma limitu danych, które może przesłać i pobrać. Dodatkowo zyskuje dostęp do 45 kanałów, w tym 29 HD w cenie oraz do TV Smart GO. Umowa jest zawierana na 12 miesięcy, a klient może dokonać zamówienia telefonicznie, z gwarancją dostawy w ciągu 48 godzin. Może również skorzystać z oferty instalacji od 1 zł.

W tej samej cenie Orange - 59,99 oferuje internet światłowodowy 300 Mb/s w zakresie prędkości pobierania i 50 Mb/s w zakresie prędkości wysyłania. Nie ma tu limitu danych, które klient może przesłać i pobrać. Dodatkowo może zyskać dostęp do Modemu Fun Box 6.0 w cenie 4,99 zł/miesiąc. W tej ofercie dość drogo wypada instalacja - od 59,99, a umowa jest zawierana na 24 miesiące.

Która oferta będzie idealna dla Ciebie? Sprawdź inne dostępne propozycje w porównywarce i zdecyduj.