Bieganie na bieżni odchudza w podobny sposób jak bieganie w terenie i choć sama mechanika biegu na bieżni elektrycznej jest troszeczkę inna niż bieganie w terenie, to bieżnia jest bardzo dobrą alternatywą tego pierwszego. 

Gdy pogoda jest zła lub gdy wasze bieganie w terenie jest utrudnione, lub po prostu wygodniej Wam biegać po siłowni na bieżni, to korzystajcie z bieżni. Na bieżni zrobicie bardzo podobny aerobowy trening jak podczas biegu.

Jeśli myślisz o odchudzaniu to każda forma umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeń wywołuje deficyt kaloryczny, a właśnie taki deficyt kaloryczny potrzebujecie.  Trzeba tylko pamiętać, że nie każde ćwiczenie jest równe. Bieganie na bieżni naśladuje bieganie po ziemi, ale istnieją między nimi pewne kluczowe różnice. 

Różnice bieganie na bieżni vs bieganie w terenie

Bieganie na zewnątrz  jest przeważnie po nierównym terenie, są różne wzniesienia i różny bardzo znaczący opór wiatru – wszystko to wymaga większego zużycia energii, a biegając w ciepłej siłowni na bieżni tych czynników jest mniej - przez co w tym samym czasie Twój wydatek energetyczny będzie mniejszy.Oczywiście możesz do tego podejść matematycznie i biegać na bieżni intensywniej, ale bardzo często w początkowym okresie treningów/odchudzania to jest niepotrzebne, a wręcz niewskazane. 

W artykule odpowiadającym na pytanie: czy bieganie odchudza brzuch, wyliczyliśmy ile pali się kalorii podczas biegania i jak to wpływa na spalanie tłuszczu, przyjmij sobie, że bieganie na bieżni spali trochę kalorii mniej. Oczywiście musisz pamiętać, że czynników na spalanie odpowiedniej ilości kalorii jest dużo i operujemy tylko bardzo ogólnymi liczbami, żeby pokazać mechanikę.