Czy moda na samochodowe ryby jest już za nami? Odpowiadamy!

Monika Kulik | 12.06.2023 19:45

Kiedyś królowały na polskich autach naklejki w kształcie ryb. Dziś ich obecność to rzadkość. Czy moda na ryby przeminęła, a może zmieniły się trendy w ozdabianiu naszych pojazdów? Czy na pewno wiesz, co oznacza naklejka ryby na samochodzie?  To wszystko dowiesz się w tym artykule.

Ryba, ilustracja do artykułu
Ryba, ilustracja do artykułu | envato, autor LightFieldStudios
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Znaczenie ryby na samochodzie

Naklejka w kształcie ryby jest najczęściej wyrazem deklaracji religijnej i wskazuje, że właścicielem pojazdu jest chrześcijanin. Jej symbolika sięga aż do początków chrześcijaństwa, gdzie ryba była symbolem Jezusa Chrystusa.

Słowo Ichthys - pisany też ichtys -  pochodzi ze starogreckiego i oznacza rybę. Jest to również akronim greckiego zwrotu "Iesus Christos, Theou Yios, Soter", co w tłumaczeniu oznacza "Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel".

Błędnie symbol ryby - w kształcie jak na zdjęciu głównym - wiązany jest z wędkarstwem. 

Co stało się z naklejkami ryby na samochodach?

Ryb na samochodach widzimy coraz mniej, bo ogólnie moda na naklejki na samochodach po prostu przeminęła. Nie chodzi tutaj dokładnie o rybę, ale nawet humorystyczne naklejki, które kiedyś cieszyły się ogromną popularnością, są teraz rzadko spotykane na samochodach. Naklejki ryby i inne możemy raczej dostrzec na starszych rocznikach samochodów. 

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu
reklama