reklama

Co to są paraletki?

redakcja | 04.10.2022 09:49

Paraletki to bardzo prosty sprzęt sportowy składający się z dwóch niskich, ale długich poręczy (od 30 cm, średnio 60 cm, ale aż do 90 cm), które zamontowane są na wielokątnych podstawach. Najczęściej wykonane są z wytrzymałego drewna, choć są zawodnicy, którzy preferują modele metalowe lub częściowo metalowe (np. podstawy).

Mężczyzna trenujący na paraletkach
Mężczyzna trenujący na paraletkach | envato, autor stockasso
Obserwuj nas w Google News i otrzymuj codziennie podobne informacje

Paraletki są  wykorzystywane najczęściej sportowców trenujących z własną masą ciała, czyli profesjonalnych gimnastyków,  kalisteników, a także osób trenujących  street workout, parkour,  CrossFit, ale są znakomitym uzupełnieniem w wielu dziedzinach sportu lub po prostu dla osób, którzy chcą wejść z treningiem pompek na wyższy poziom.

Na paraletkach znakomicie można wytrenować mięśnie głębokie i często dlatego są wybierane jako trening uzupełniający. 

Pamiętaj, że chociaż są podobne do poręczy do pompek, to jest to zupełnie coś innego, ale ze względu na budowę zaliczamy je do kategorii poręczy. Inne poręczę w sporcie to poręcze  do dipów, poręcz

Jakie są najpopularniejsze ćwiczenia na paraletkach?

Paraletki są używane do przeróżnych ćwiczeń i nie są to tylko pompki w najróżniejszych wariantach. Charakterystyczne ćwiczenia, które są już dla zaawansowanych to:

  • L-sit
  • V-sit
  • stanie na rękach na paraletkach
  • planche.

Wybierając paraletki dla siebie zwracaj uwagę na jakość ich wykonania, jeżeli wciągniesz się w trening na paraletkach, to nie poprzestaniesz na jednej parze paraletek. 

Zobacz artykuł, czy warto trenować na paraletkach?

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu