Couchsurfing to dosłownie serfowanie po kanapach a patrząc bardziej ogólnie to internetowa społeczność stworzona przy stronie www.couchsurfing.org, która zrzesza ludzi z całego świata, którzy udostępniają w swoim domu, mieszkaniu, pokoju darmowe miejsce noclegowe.

Zakładając swój profil osobowy na portalu couchsurfing.org, możesz korzystać z miejsc do spania oferowanych przez hostów z całego świata lub udostępniać swoje miejsce do spania wybranym gościom.

Kim jest host w Couchsurfingu?

Host to osoba, która gości i udostępnia swoje miejsce do spania. Couchsurfing w swojej idei oprócz zapewniania darmowego spania na całym świecie, które ma za zadania ułatwić podróżowanie, również służy do wymiany poglądów i do prezentowania swojej kultury. Pamiętaj, że zostając couchsurferem stajesz się ambasadorem swojej ojczyzny!

 Jeśli chcesz podróżować, a nie stać Cię na drogie hostele i hotele to couchsurfing jest znakomitą opcją dla Ciebie. Dzięki couchsurfingowi możesz poznać ludzi z całego świata.

Jak zostać couchsurferem?

Jeśli chcesz zostać couchsurferem i skorzystać z darmowej kanapy w odległym zakątku świata musisz zarejestrować się na stronie www.couchsurfing.org oraz wypełnić formularz i dodać swoje zdjęcie.

Pamiętaj, że praktycznie w każdym portalu internetowym oferty, ogłoszenia bez zdjęć są traktowane podejrzliwie.

Zanim zarejestrujesz się jednak na portalu couchsurfing.org, zastanów się, czego od niego oczekujesz?

Jeśli chodzi ci wyłącznie i jednorazowy o darmowy nocleg, gdzieś u siebie w kraju lub za granicą to najprawdopodobniej nie nadajesz się do tej międzynarodowej społeczności, bo większość ludzi na couchsurfing.org oczekuje od członków tej społeczności czegoś więcej.

Chodzi tutaj głównie o wymianę kulturową, o której już wspomniałem wcześniej. Jeżeli jednak jesteś otwarty na świat, kochasz Polskę i chcesz się dzielić naszą kulturą możesz przejść do wypełniania formularza na stronie.

Pytań w formularzu jest dużo, obejmują takie rzeczy jak: Twoje oczekiwania wobec couchsurfingu, Twoje zalety, umiejętności, jakimi możesz uraczyć gości, których będziesz hostował lub u których będziesz przebywał.

Będziesz musiał zaznaczyć, ile osób możesz u siebie przenocować, jakie masz wymagania, jakie masz warunki.

Rejestrując się na tym portalu, pamiętaj, aby jako login wybrać swoje imię i nazwisko, będzie to pokazywało Twoją wiarygodność, nie staraj ukrywać się za pseudonimem, bo to może zniechęcić użytkowników do hostowania Ciebie u siebie. Jeżeli już się zalogowałeś, spróbuj poszukać czy nie ma na portalu już Twoich znajomych, będą mogli wystawić o Tobie opinię i uwiarygodnić Twoją osobę. To właśnie na idei opinii działa couchsurfing.org.

Pamiętaj, że negatywna opinia skreśli Cię u innych hostów. Pamiętaj również, aby po każdej odbytej wizycie couchsurfingowej wystawiać komentarze gospodarzom (hostom). Gdy coś jest nie prawidłowo, nie wachak się przed złą opinią.

Takie same opinie wystawia się oczywiście wszystkim gościom.

Dodatkowo, aby uwiarygodnić swój couchserfingowy profil i zweryfikuj go. Na couchsurfing.org istnieje kilka form weryfikacji. Najprostszy sposób to weryfikacja swojego imienia i nazwiska i miejsca, w którym mieszkasz.