Choć to nie ona jest stolicą kraju, Madryt od lat pozostaje w jej cieniu. Hiszpania to dla wielu turystów przede wszystkim Barcelona – stolica Katalonii oraz miasto, które może oczarować wyjątkowymi zabytkami. Dziś niemal każde biuro podróży oferuje wycieczki do tego miasta, a chętnych na udział w takiej imprezie przybywa z każdym kolejnym sezonem. Czym zachwyca Barcelona? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po jej terenie? Oto mały poradnik dla tych, którzy planują wyprawę do tego niezwykłego miasta.

Z wizytą w Barri Gotic

Barri Gotic, czyli Dzielnica Gotycka, to miejsce wyjątkowe. To właśnie od zapoznania się z jej atrakcjami większość turystów rozpoczyna swe wycieczki po stolicy Katalonii. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę? Jest ich sporo. Każdy z kamiennych budynków znajdujących się na terenie tej dzielnicy ma swój wyjątkowy charakter i zasługuje na uwagę. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zabytków sakralnych, w gronie których wyróżnia się wspaniała katedra. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku, choć jej fasadę ukończono dopiero w wieku XIX. Na terenie Dzielnicy Gotyckiej zachwycają też ciekawe muzea, dzięki którym można zachwycić się pięknem Barcelony i jej historią.

Barcelona – Skarby miejskiej architektury

Z ciekawymi przykładami dawnej architektury można się tez spotkać poza terenem Dzielnicy Gotyckiej. W czasie wycieczki po mieście warto zwrócić uwagę na ciekawy gmach, który już w XIV wieku stał się siedzibą katalońskiego rządu. Swą obecną formę siedziba rządu Katalonii zyskała w XVIII wieku. Zachwyca tu przede wszystkim gotyckie patio oraz reprezentacyjna klatka schodowa. Tu można się szybko przekonać, że Katalonia do dziś jest regionem wyjątkowo ważnym, który z dumą pielęgnuje swą tradycję. Wielką atrakcją na terenie Barcelony jest też „kościół żeglarzy” – kolejna perełka gotyku na terenie miasta. Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić podczas pobytu w Barcelonie, jest też Parc de la Ciutadella. W miejscu, w którym stała w XVIII wieku cytadela, dziś można wypoczywać w otoczeniu pięknej zieleni miejskiej. Oranżeria, zoo oraz ciekawe muzeum geologiczne to atrakcje, dzięki którym na terenie tego parku można spędzić czas w wyjątkowo atrakcyjny sposób. Przyciąga też La Rambla. To licząca sobie blisko 2 km długości ulica, która jest najważniejszym deptakiem Barcelony i miejscem tętniącym życiem przez całą dobę. Wędrówka śladem Gaudiego i jego secesyjnych budowli to kolejna atrakcja, z którą kojarzona jest Barcelona. Jednym z symboli tego miasta jest przecież kościół Sagrada Familia – najsłynniejsze, choć niedokończone od ponad 100 lat dzieło Gaudiego. Z jego twórczością można się spotkać jednak i winnych miejscach, a domów będących wspaniałymi przykładami secesji na terenie Barcelony jest wiele.

Plaże Barcelony wokół portu

Port oraz plaże to kolejne atrakcje, dzięki którym Barcelona jest tak atrakcyjnym miastem. Barceloneta, która przyciąga atmosferą miasteczka rybackiego oraz Port Olimpic są kolejnymi miejscami, które w czasie wycieczki po tym mieście warto odwiedzić. Wspaniała atmosfera oraz restauracje, w których serwowane są najwspanialsze przysmaki z owocami morza w roli głównej to symbole tej części Barcelony. Port Vell oraz słynne Akwarium to kolejne atrakcje, dzięki którym można zapoznać się z bardziej wypoczynkowym charakterem tego miasta. Barcelona, podobnie zresztą jak cała Hiszpania, może nas zaskoczyć silnymi kontrastami. Tu wspaniała sztuka i świetna zabawa łączą się ze sobą, a nowoczesność i historia przeplatają się ze sobą w wyjątkowy sposób. wycieczki po ulicach Barcelony to idealna propozycja dla każdego, kto lubi spędzać czas w wyjątkowo ciekawy sposób. W mieście, które od wieków jest stolicą Katalonii, nikt przecież na nudę nie może narzekać.